top of page
IMG_5413.jpg

Jolanta

Turczynowicz -Kieryłło

ADWOKAT

  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook

ADWOKAT

WYKŁADOWCA AKADEMICKI
AUTORKA KAMPANII SPOŁECZNYCH
SZACHISTKA

Adwokat – to zawód i misja.
Jolanta Turczynowicz-Kieryłło pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach prawniczych i ekonomicznych. Była wspólniczką i najbliższym współpracownikiem jednego z najwybitniejszych polskich adwokatów Tadeusza de Virion. Po jego śmierci kieruje Kancelarią
T. de Virion Turczynowicz-Kieryłło i Wspólnicy. 

Osobiście pielęgnuje pamięć po śp. mec. Tadeuszu de Virion i kieruje pracami fundacji jego imienia Akademią de Virion. Jest członkiem prestiżowego Association Henri Capitant des Amis de la Culture Juridique Francaise Sekcja Polska. Aktywnie zajmuje się działalnością publiczną, zwłaszcza w obszarze wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka.

Głównymi  zainteresowaniami  zawodowymi adwokat Jolanty Turczynowicz -Kieryłło są zagadnienia odpowiedzialności prawnej właścicieli, udziałowców, akcjonariuszy, członków zarządów, rad nadzorczych, dyrektorów finansowych,
a także przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej oraz dziennikarzy.

 

Koronną specjalizacją adw. Jolanty Turczynowicz - Kieryłło jest prawo karne gospodarcze, prawo karne finansowe, giełdowe oraz karnoskarbowe.

W dziedzinie obrony praw człowieka sprawy precedensowe prowadzi

pro bono.

Adwokat Jolanta Turczynowicz – Kieryłło  kontynuuje tradycje rodzinne. Ojciec - adwokat Edward Turczynowicz był obrońcą działaczy Solidarności, m.in. bronił Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze, Mariusza Łabentowicza w Wydarzeniach Marcowych 1981r.

Mecenas chętnie występuje w sprawach obrony polskiego interesu narodowego, m.in. jako pełnomocnik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych występowała w postępowaniach dotyczących produkcji polskich paszportów oraz  dowodów osobistych. Z sukcesem argumentowała, iż bezpieczeństwo Polaków gwarantuje jedynie pozostawienie produkcji  dokumentów zawierających dane osobowe Polaków  w kraju.

 

Dużą część aktywności zawodowej poświęciła wsparciu organizacji i stowarzyszeń pozarządowych w tzw. sprawach reprywatyzacyjnych. Przez wiele lat wspomagała Polską Unię Właścicieli Nieruchomości. Swoją pracę doktorską poświęciła zagadnieniu wartości inwestycyjnej nieruchomości  ze szczególnym uwzględnieniem nieruchomości utraconych w trybie dekretów nacjonalizacyjnych, w tym tzw. Dekretu Bieruta.

Jest cenionym twórcą długoterminowych strategii procesowych  
i bezkompromisowym obrońcą praw i wolności obywatelskichnwielokrotnie cytowane w mediach było jej wystąpienie Bezprawie i Niesprawiedliwość w obronie sprawiedliwego procesu karnego. Często zabierała głos publicznie wskazując na nadużywanie aresztu wobec przedsiębiorców oraz nadużywanie tego najcięższego środka zapobiegawczego. Jej pogląd prawny wielokrotnie potwierdził Trybunał Praw Człowieka w Sztrasburgu.

Jej znakiem rozpoznawczym są sprawy pod ostrzałem mediów i tzw. pojedynki Dawida z Goliatem, w których odnosiła spektakularne zwycięstwa.

Między zwycięstwa w procesach  policjantów oskarżanych w sprawie porwania K. Olewnika, sprawy w Polsce zakończyły się także wygranymi przed Trybunałem Praw Człowieka w Sztrasburgu, uniewinnienie                  w sprawie lustracyjnej Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

śp. Lecha Kaczyńskiego – Mariusza Handzlika oskarżanego o współpracę      z służbami bezpieczeństwa pod ps.TW Piotr, zwycięskie obrony w sprawach karnych oskarżanych dziennikarzy telewizji publicznej, a także TVN dot. wolności słowa.

Dużym echem w mediach odbił się sukces w pierwszej instancji  przed Sądem Okręgowym w Krakowie w grudniu 2018 r. w głośnej sprawie przeciwko portalowi Interia.pl , w której walczyła o nakazanie medialnym koncernom monitorowanie komentarzy w Internecie, które godzą w dobre imię i godność ludzką, w tym w cześć człowieka po śmierci.

Adwokat Jolanta Turczynowicz - Kieryłło jest twórcą wielu kampanii społecznych m.in.: "Mecenasi Sztuki - Patrons of Arts", ''Mały Obywatel'', ''Szanuję nie hejtuję”, ''Proszę Nie''.

Jako wieloletni współpracownik twórcy Olimpiad z Wiedzy o Prawach Człowieka prof. dr hab. Tadeusza Jasudowicza we wszystkich wypowiedziach podkreśla, że nie ma absolutnej wolności słowa, wolność słowa zawiera w sobie odpowiedzialność za słowo, a jedną z jej granic jest godność drugiego człowieka.

Na tym tle adwokat Jolanta Turczynowicz - Kieryłło weszła m.in. w głośny spór z koncernem Agora dotyczący artykułów naruszających dobre imię Narodowego Banku Polskiego. W obronie organów NBP adw. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło zastosowała wówczas najostrzejszy procesowy  instrument prawny to jest wnioski o zabezpieczenie, które były zdecydowanym zakreśleniem granic wolności prasy.

Prywatnie jest pasjonatem lotnictwa, lata na śmigłowcach R44, R66

Jest kilkunastokrotną medalistką mistrzostw Polski i turniejów międzynarodowych w szachach.

bottom of page